Facebook
Rus Sentaksı

Rus Sentaksı

Merhaba; bu makale haberde Rus Sentaksı (Синтаксис) konusundan bahsetmek istiyorum.  Öncelikle sentaks ne demek buna bakalım.

Eski Yunanca "birlikte düzenleme, dizme" anlamına gelen sentaks terimi dilbilimde, doğal dillerde nasıl cümle oluşturulacağına dair bir kurallar ve prensipler çalışmasıdır.

Tanımdaki “nasıl cümle oluşturulacağına” kısmına dikkatinizi çekerim.Yani rusçada nasıl cümle kurmamız gerektiğini  Sentaks (Синтаксис) ile öğrenebiliriz. Tabi ki Sentaks sadece cümlelerin nasıl kurulması gerektiğini göstermez.Bazı dilbilgisi kurallarını da sentaks yardımı ile görebiliriz.

Örneğin :  ile anlamına gelen С den sonra Творительный Падеж (İsmin –ile hali) gelmesi gerektiği gibi.

Кофе с сахаром. (Şekerli kahve)

Yine –den anlamına gelen C den sonra Родительный Падеж (İsmin –in hali) gelmesi gerektiği gibi.

Ветер с севера . (Kuzeyden [esen] rüzgar)

Bu ve buna benzer kalıpları Sentaks yardımıyla öğrenip rusçada rahatlıkla cümleler kurmaya başlayabilirsiniz. Sentaks öğrenimi  özellikle rusçada belirli bir seviyeye gelmiş (orta,orta-ileri) , cümle kurmakta,konuşmakta zorlanan kişiler (anlıyorum ama konuşamıyorum diyenler)  için seviyelerini yükseltmek için oldukça önemli ve yararlı bir konudur.

Bu aşamada bir hatırlatma yapmak istiyorum. Eğer Rusçada ismin halleri konusunda eksikleriniz var ise öncelikle dersimizrusca.com Dersler bölümünden Orta’yı seçip ismin halleri konularını tekrar etmenizi tavsiye ederim.

Rusça Sentaks Giriş dersine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki haber makalemizde buluşmak üzere.

 

 


YORUM GÖNDERİN


KELİMELERDE ARA

Açıklama

Bu haber makalemizde rusçada bir üst seviyeye çıkmamıza oldukça yardımcı olacak Sentaks konusunu işliyoruz.Rusçada nasıl cümle kurulur sorusunun cevabını veren Sentaks'a gelin birlikte bakalım.

Sponsorlar